رآکتور ناپیوسته متوالی (SBR)

10 / 10
از 2 کاربر

سیستم SBR یک نوع رآکتور اختلاط کامل و پر خالی شونده بوده که در آن همه مراحل فرآیند لجن فعال در یک رآکتور انجام می شود. برای تصفیه فاضلاب شهری با جریان پیوسته حداقل دو حوضچه لازم است به شکلی که یک حوضچه درمرحله پرکردن قرار داشته و دیگری مراحل واکنش، ته نشینی و تخلیه پساب خروجی را انجام می دهد. در یک SBR چندین چرخه در مراحل واکنش، ته نشینی و تخلیه پساب خروجی را انجام می دهد. در یک SBR چندین چرخه در روز انجام می شود. یک چرخه معمولا شامل 3 ساعت پر کردن، 2 ساعت هوادهی، 5/0 ساعت ته نشینی و 5/0 ساعت نیز تخلیه پساب است.

همچنین برای ایجاد انعطف پذیری در برابر جریان های بالا، ممکن است یک مرحله سکون نیز در هر چرخه در نظر گرفته شود. مایع مخلوط در طول همه چرخه ها درون رآکتور باقی مانده و به این ترتیب نیاز به حوضچه های ته نشینی ثانویه جداگانه از بین می رود. تخلیه پساب توسط سیستم های تخلیه کننده شناور یا ثابت انجام می شود. زمان ماند هیدرولیکی سیستم های SBR با توجه به میزان جریان فاضلاب ورودی و حجم حوضچه معمولا در گستره h 30-18 قرار دارد. هوادهی ممکن است به وسیله هواده های جتی یا دیفیوزرهای حباب درشت مجهز به همزن های عمقی انجام شود. استفاده از سیستم اختلاط جداگانه انعطاف پذیری فرآیند را افزایش داده و برای بهره برداری رآکتور به صورت انوکسیک در مرحله پر کردن مفید است. معمولا دفع لجن در مرحله هوادهی انجام می شود.

در سیستم SBR نیز دنیتریفیکاسیون پیش انوکسیک با استفاده از BOD فاضلاب ورودی انجام می شود. در این فرآیند محتوی رآکتور در مرحله پر کردن به منظور تماس مایع مخلوط با فاضلاب ورودی مخلوط می شود. در بسیاری از موارد استفاده از SBR برای تصفیه فاضلاب خانگی بسته به شدت آلودگی فاضلاب BOD و زمان پر کردن کافی برای حذف تقریبا تمام نیترات باقیمانده در مایع مخلوط پس از مراحل ته نشینی و تخلیه حذف وجود دارد. بخشی از نیترات نیز حین ته نشینی و تخلیه حذف می شود. پیش بینی اختلاط مجزا، انعطاف پذیری در بهره برداری فرآیند را بالا برده و برای بهره برداری انوکسیک طی دوره هوادهی و نیز تماس دادن بی هوازی یا انوکسیک در مرحله پر کردن مفید است. اختلاط بدون هوادهی در مرحله پر کردن علاوه بر حذف نیتروژن، در بهبود خصوصیات ته نشینی لجن نیز موثر است. غلظت NO3-N کمتر از mg/L 5 در بسیاری از تاسیسات استفاده کننده از فرآیند SBR برای حذف نیتروژن گزارش شده است.

اگر مقدار کافی نیترات طی بهره برداری از SBR حذف شود، یک دوره واکنش بی هوازی حین یا بعد از دوره پر کردن ایجاد شده است. برای انجام نیتریفیکاسیون و تولید نیترات، یک دوره کاری انوکسیک بعد از اتمام زمان کافی هوادهی لحاظ می شود. از دوره های چرخشی هوازی و انوکسیک متوالی نیز می توان طی دوره واکنش استفاده نمود. بنابراین غلظت نیترات قبل از به حداقل رسانده شده و نیترات کمی برای رقابت با rbCOD توسط باکتری های احیاءکننده نیترات rbCOD توسط باکتری های ذخیره کننده فسفر جذب و ذخیره می شود.

 

شرکت باتاب صنعت اوژن (BSOCO) مشاور، طراح، مجری و بهره بردار سیستم های SBR از نوع ساده و پیشرفته می باشد.

شرکت باتاب صنعت اوژن (BSOCO) با تکیه بر متخصصین و مهندسین امر در ارائه خدمات مربوط به سیستم فرآیندی SBR نظیر مشاوره، طراحی فرآیند، طراحی سازه، نقشه های PFD، P&ID، Site Plan، دفترچه محاسبات فرآیندی، دیتاشیت مربوط به واحدهای فرآیندی، فلسفه کنترل، محاسبات هیدرولیکی جریان مایع، پروفیل هیدرولیکی، پایپینگ لیست (Piping list)، اجرا و راه اندازی آن با آخرین تکنولوژی های روز دنیا و استانداردهای طراحی معتبر می تواند شما را در پیشبرد پروژه تان کمک نماید.

همچنین این شرکت در زمینه بهره برداری و نگهداری از تاسیسات تصفیه خانه و کنترل ملاحظات فرآیندی جهت حفظ استانداردهای زیست محیطی و تامین تجهیزات لازم با قیمت مناسب (مهندسی خرید) و تعمیر تجهیزات مستهلک تصفیه خانه فعالیت می نماید.

لذا جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک و با همکاران ما در شرکت تماس برقرار نمایید.

شرکت باتاب صنعت اوژن (BSOCO) همواره در مسیر حفظ حقوق مشتری گام برداشته و بزرگترین سرمایه خود را رضایت این عزیزان می داند.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :